wz
vrchni1.gif, 24 kB
Uhřínov

Několik stovek metrů od uhřínovského kostela svatého Vavřince najdete díky občanskému sdružení Villa Nova středověký skanzen. Uhřínov se dělí na Malý a VelkýP1040002.gif, 34 kB anachází se asi na půl cesty z Dobrušky do Rychnova nad Kněžnou směrem na Kvasiny a Skuhrov nad Bělou. Skanzen spadá asi mezi 12. až 14. století a můžete si zde prohlédnout dobové stavby.
     Pokud sem zavítáte v době, kdy jsou tu uskutečňovány různé akce, můžete na vlasní oči vidět zpracovávání obilí, sušení ovoce, vypalování keramiky, výrobu kolomazu, výrobu dřevěného uhlí pomocí milířů a mnoho dalších činností. Na pozemku o velikosti asi sedmi hektarů mají také různá políčka. Nebo zahrádku s bylinkami – oboje ale musí být zabespečeno proti ovcím a kozám, které se tu volně pasou.
     Dobové objekty mají za hlavní účel zjistit a pomocí různých experimentů zjisti, jestli je vůbec možné v podobných podmínkách přežít i v současné době. Stavby se provádějí co nejvěrněji podle různých nálezů. Ne všechny experimenty se podaří a může se i stát, že testující člověk P1030942_small.JPG, 14 kBskončí se zápalem plic v nemocnici, ale musíme si uvědomit, že lidé, žijící v dané době nebyli tak nároční, jako ti součastní. Už jen představa, jak dnešní člověk jí placku z roztlučeného obilí pomocí kamenů a mezi zuby se sem tam objeví i zbytek kamínku je nepředstavitelná...
     Že byli lidé více jak před 600 lety šikovní, dokazuje například tradice hrnčířství. Při výpalu je potřeba vysoké teploty a konstrukce pece to umožňuje. Dle dochovaných materiálů se konstrukce vytvořila z nepálených jílových cihel, které byly vymazány jílem a propojeny slámou. Do skanzenu jezdí také děti ze škol, aby si vyzkoušely, jak se v dávných dobách žilo. Můžete se tu ale setkat i se středo či vysokoškoláky nejen z Česka. Kdo má velkou představivost a bujnou fantazii, toho toto místo určitě zaujme.
 

reklama