wz
vrchni1.gif, 24 kB
Kuks - zimní
Obec a výletní místo v údolí Labe. Byl založen hrabětem Františkem Antonínem Šporkem v roce 1694.
     Podmět k jeho založení daly minerální prameny, které byly roku 1694 lékařsky prozkoumány z popudu zakladatele. Příznivý výsledek rozboru vedl k postupnému vybudování šlechtické rezidence, jež se stala střediskem Šporkových panství a kde se scházela šlechtická společnost. Název Kuks (též Kux) dal zakladatel nové osadě na památku zlatých dolů, jejich stopy byly objeveny v okolí.
     V původní podobě a rozloze se do dnešních časů dochovaly pouze budovy špitálu s kostelem i plastickou výzdobou a schodiště s vodní kaskádou u zámku. V roce 1740 zničila povodeň závodiště, letohrádek, ale i holubník. Zámek byl zbořen roku 1901 (byl zbořen neuváženě, jeho stav nebyl katastrofální).
     To se můžete dočíst v moudré knížce "Turistický průvodce, Český ráj a Podkrkonoší". Za zhlédnutí určitě stojí alegorické sochy Ctností a Neřestí od M. B. Brauna z let 1715 - 1718, jsou to ale kopie. Originály se nacházejí v lapidáriu v jednom z křídel hospitálu. K jejich zhlednutí musíte navštívit Kuks v období, kdy je otevřeno. Rozhodně je prohlídka tohoto krásného místa zážitkem v každém ročním období. Turistům doporučuji výlet Kuks - Betlém (tam se nachází v lesním úseku soubor plastik M. B. Brauna) - Dvůr Králové nad Labem.

kuks-spork_small.jpg, 10 kB

reklama